Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec navštívil Domažlice

Na návštěvu Domažlic zavítal ve středu 16. října 2013 hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Setkal se s představiteli města a se zástupci odborových svazů z Domažlicka, navštívil místní středisko výroby Správy a údržby silnic Plzeňského kraje (SÚS PK) a o budoucnosti technického vzdělávání promluvil s ředitelkou a učiteli Středního odborného učiliště Domažlice.

O 4 600 kilometrů silnic II. a III. tříd se stará Správa a údržba silnic Plzeňského kraje. Cestáře teď čeká náročné období zimní údržby. Průměrné náklady na zimu se pohybují kolem 220 milionů Kč. Ve skladech už je připraveno asi 24 tis. tun soli a podobné množství inertního posypového materiálu, který se používá zejména v oblasti Šumavy a Českého lesa. „Sůl jsme letos nakoupili o 100 Kč na tunu levněji,“ řekl Pavel Panuška, výrobní náměstek SÚS PK, při včerejším setkání s hejtmanem Milanem Chovancem. „Dodavateli ji však platíme až po vysypání. Platíme tedy jen to, co opravdu použijeme,“ doplnil.

Ačkoliv období výsprav silnic pomalu končí a silničáři přestavují techniku z letní na zimní, diskutovalo se i o stroji používaném letos nově při výspravách. Jedná se o mobilní recyklátor Bagela, který slouží ke zpracování odfrézované živičné směsi. Ta se opak může znovu použít na výspravy silnic s pevným podložím. „V současné době máme Bagelu pronajatou. Příští rok bychom ale rádi dva stroje koupili,“ říká Pavel Panuška, výrobní náměstek SÚS PK.

Střední odborné učiliště Domažlice, to byla další zastávka hejtmana Milana Chovance. Škola nabízí čtyřleté studijní obory ukončené maturitní zkouškou i tříleté učňovské ukončené výučním listem, přičemž v řadě případů je zajištěna prostupnost mezi čtyř- a tříletými obory. Škola spolupracuje s partnerskou odbornou školou v Chamu, ale například i s firmou Siemens nebo Gerresheimer, která sídlí v Horšovském Týně a poskytuje učňům praktické vzdělávání. Tématem společné diskuse byla především budoucnost technických oborů vzdělávání.

„Nechceme, aby se na školách připravovali jen pracovníci pro německý trh. Chceme zajistit, aby u nás byl dostatek kvalifikovaných lidí a aby investoři přicházeli k nám. To je cesta, jak si udržet zaměstnanost a jak zamezit odlivu kvalifikovaných pracovníků,“ řekl hejtman Milan Chovanec. Ten seznámil ředitelku SOU Domažlice Zdeňku Buršíkovou i další členy pedagogického sboru s plánem zřídit za účelem podpory technického vzdělávání fond, kde by se shromažďovaly prostředky kraje, obcí a firem, které by se z větší části využívaly na stipendijní programy pro studenty, z části by byly určeny na popularizaci technického vzdělávání. K ní by měla přispět i spolupráce s plzeňskou Techmanií, která by pro žáky základních škol připravovala populárně-naučné výukové programy. „Je však potřeba diskutovat s dětmi i s rodiči a vysvětlovat, které obory jsou perspektivní a kde bude pro děti práce zajištěná,“ doplnil hejtman. „Výsledky nepřijdou brzy, nejdříve za pět až osm let, ale je naší povinností se o to pokusit,“ vyzval hejtman.

Příspěvek byl publikován | Autor: admin2.