Zadlužení a chaos vyvolaný transformací ŘSD je hřebíčkem do rakve resortu dopravy

Transformace Ředitelství silnic a dálnic nepřinese podle stínového ministra dopravy za ČSSD a hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance další finanční prostředky. „Půjčky nejsou vůbec žádné peníze navíc. Budou se muset vracet a Ministerstvo dopravy ČR již dopředu plánuje, že je vytáhne z kapes daňových poplatníků. Výsledkem celého procesu tak bude jen nová vlna zdražování,“ říká Chovanec.

ČSSD varuje před tím, aby byly peníze z výběru mýta účelově přesměrovány výhradně na nově vzniklý státní podnik. Krátkodobě to sice zhodnotí jeho majetek a vylepší bilanci, dlouhodobě však budou tyto finance chybět ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Příští vláda tak zdědí zadlužený státní podnik a navíc nebude mít z čeho financovat železnice, zbylé silnice I. třídy a vodní cesty. „Je to danajský dar. Chaos, který tato transformace přinese, bude znamenat totální rozvrat v celém financování dopravní infrastruktury. Můžeme tak mluvit o pomyslném posledním hřebíčku do rakve celého resortu,“ tvrdí Chovanec.

Paradoxní pak podle ČSSD je, že Ministerstvo dopravy obhajuje transformační projekt snahou ušetřit. Kromě nového státního podniku bude totiž fungovat i jakýsi zbytek původní příspěvkové organizace ŘSD. Paralelně tak budou fungovat dvě organizace se stejnou náplní práce a kompetencemi. „Pokud Ministerstvo dopravy ČR argumentuje tím, že transformace je nutná, protože nynější ŘSD plýtvá a draze využívá externí právní a inženýrské služby, nic nebrání tomu, aby je začalo opět  zajišťovat samo. K tomu není potřebná transformace, k tomu stačí selský rozum,“ doplňuje Chovanec.

Příspěvek byl publikován | Autor: admin2.