Milan Chovanec: Plzeňský kraj na cestě správným směrem

Bydlí v Plzni – Čechurově. Je ženatý a má dvě dospívající děti. Politice se aktivně věnuje od roku 1997, kdy vstoupil do ČSSD a navázal tak na rodinnou tradici. Jeho dědeček byl prvorepublikový sociální demokrat a v Plzni byl po roce 1945 náměstkem primátora. Milan Chovanec se stal před dvěma lety hejtmanem Plzeňského kraje a za několik málo dní bude tento post ve volbách obhajovat.

Nosíte si práci domů? Respektive mluvíte doma o politice?

Politika nejde odložit jako kabát, ale snažím se ji doma moc neřešit. Žijeme docela normální život a nechci, aby moje stávající povolání zasahovalo do našich rodinných vztahů. Když se občas děti na něco ptají, tak to samozřejmě probereme. Teď jde například naše mladá prvně volit, tak se mě na leccos ptala. A já si ji musím předcházet.

Krajské volby jsou doslova za dveřmi a lidé cítí určité rozčarování z politiky jako takové. Proč by se měli krajských voleb účastnit?

Krajské volby budou o tom, kterým směrem se vydáme. Plzeňský kraj se kromě jiného stará o nemocnice, silnice, veřejnou dopravu, školy, sociální a pečovatelské domy. Volby tedy rozhodnou zda lidé chtějí, aby se podpora v těchto oblastech zachovala. To jsou věci, které se bezprostředně dotýkají úplně každého z nás. A ovlivnit to můžeme právě teď.

S jakými tématy jde do voleb sociální demokracie?

Především s jasným a čitelným programem. Z témat bych rád zmínil dvě. Primárně chceme zachovat dostupnou zdravotní péči v kraji. Již teď nám ve dvou okresech chybí nemocnice a v Praze se přemýšlí o další redukci jejich počtu. To považujeme za šíleně hazardní nápad. Dalším velkým tématem je doprava, ve všech aspektech toho slova. Doprava je pro rozvoj regionu klíčová.

Jak hodnotíte uplynulé čtyři roky? Jak se změnil Plzeňský kraj?

Před čtyřmi lety jsme občanům slíbili otevřenou a čistou hru. Korektní a transparentní vztahy se státní správou, která bude efektivní, funkční a především vstřícná. To, že se Plzeňský kraj stal vloni absolutním vítězem v prestižním projektu Nejlepší místo pro život, nebyla žádná náhoda. Je to důkaz, že nastoupená cesta vede správným směrem.

Můžete být konkrétní?

Jako jediný kraj hospodaříme bez dluhů. A to jsme díky vládním škrtům přišli o více než jednu miliardu korun! Snažíme se vzkřísit veřejnou hromadnou dopravu. Nezdražujeme, ale přidáváme další spoje. Do oprav silnic jsme investovali nejvíc peněz v historii kraje. Postavili jsme nové školy a řadu jich zrekonstruovali, přispíváme na provoz sociálních zařízení, podporujeme sport i rozvoj cestovního ruchu. Na rozdíl od našich předchůdců z ODS se nám daří čerpat evropské dotace (Poznámka redakce: dnes je Plzeňský kraj mezi čtyřmi nejlépe hodnocenými kraji v čerpání dotací, zatímco před čtyřmi lety byl hodnocen jako nejhůře čerpající region) a myslím, že je to v kraji vidět.

Nevidíte Plzeňský kraj s růžovými brýlemi na očích?

Jsem opatrný optimista. Potkávám se denně s učiteli, s lékaři, sestrami, s pracovníky sociálních ústavů, s hasiči, policisty, s řediteli podniků i jejich zaměstnanci. Potkávám se s mnoha a mnoha dalšími, kteří poctivě pracují. Z těch setkání vím, že tady v Plzeňském kraji jsme za poslední čtyři roky rozhodně neprojídali svou vlastní budoucnost.

Jste náruživý rybář, můžete si ještě zajít „v klidu“ na ryby?

Když na ryby, tak jenom v klidu. O tom totiž celé rybaření je. Tu a tam dokonce vyrazíme společně s manželkou.

Příspěvek byl publikován | Autor: admin2.