Krizi navzdory se nám žije dobře

Rozvoj a růst životní úrovně byly v posledních letech díky ekonomické krizi značně zbrzděny nejen v České republice, ale v mnoha zemích v Evropě i ve světě. Plzeňský kraj nebyl výjimkou a dnešní nelehkou dobu pociťuje stejně, jako tomu je v dalších koutech naší země. I přes tuto nelehkou dobu však o Plzeňském kraji bylo slyšet v několika prestižních průzkumech, které život v něm posuzovaly, pozitivně, a mnoho hodnocených kritérií pro kraj vyšlo velice dobře. Plzeňský kraj si navíc nevede špatně ani v dalších důležitých ukazatelích, jako jsou výše investic či míra nezaměstnanosti.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec si dle vlastních slov velmi váží ocenění, které kraj pod jeho vedením získal, když byl v rámci nezávislého průzkumu vyhodnocen jako Nejlepší místo pro život v roce 2011. Průzkum se konal v rámci celé České republiky a Plzeňský kraj v něm předčil dokonce i hlavní město Prahu. „Jsem rodilý Plzeňan, a co se týká Plzeňského kraje, jsem velký patriot. Proto jsem byl výsledkem velmi potěšen. Osobně za ním mimo jiné vidím vhodnou kombinaci toho, co náš kraj lidem nabízí. Ať už se jedná o výhody venkova reprezentované zejména krásnou přírodou Šumavy, nebo o výhody velkého krajského města s širokou škálou možného kulturního vyžití, sociálního zázemí i služeb,“ popisuje hejtman Chovanec své dojmy z výsledků průzkumu Místo pro život.

Jedním z důvodů, proč je pro občany Plzeňského kraje život zde příjemnější než v jiných krajích, může být také míra nezaměstnanosti, která na konci srpna tohoto roku dosáhla 6,43 procenta. Jedná se krom hlavního města Prahy o nejnižší míru nezaměstnanosti mezi kraji celé České republiky. Jde tedy o údaj, který je hluboko pod celostátním průměrem (o 1,9 procentního bodu). Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2011 se míra nezaměstnanosti navíc snížila o 0,19 procentního bodu. Milan Chovanec k tomu říká: „Tyto údaje jsou tou skutečně důležitou vizitkou pro kraj, protože jasně říkají, že lidé zde v drtivé většině nalézají pracovní uplatnění. Je to určitě také odraz toho, že jako kraj nesnižujeme naše investice, naopak se je snažíme efektivně zvyšovat především tam, kde se projevují tímto pozitivním způsobem.“  

Tradiční vizitkou Plzeňského kraje je také jeho hospodaření, které navzdory krizi a nelehké ekonomické situaci celé země zůstává bez dluhů. „Ano, naše nezadluženost je pro mne osobně velmi důležitá a jsem hrdý na to, že po čtyřech letech vlády ČSSD v Plzeňském kraji jsme i dnes jediným krajem, který nemá dluhy. Věřím, že toto je správná a zodpovědná cesta v dnešní ekonomicky složité době,“ říká hejtman Milan Chovanec. O slušné životní úrovni obyvatel kraje svědčí také další ukazatel, kterým je průměrná hrubá mzda. Ta si v porovnání s ostatními kraji (vyjma Prahy) stojí také velmi slušně, v současnosti se nachází na třetí nejvyšší příčce.           

Příspěvek byl publikován | Autor: admin2.